Vítejte u nás, v rodinném řemeslném mikro-lihovaru. Jsme velmi potěšeni, že jste nás našli a udělali si čas, něco se o nás dozvědět. 

Palírna v Nemochovicích byla založena jako rodinný podnik s ideou výroby kvalitních ovocných destilátů ctících tradici domácího pálení vylepšeného o moderní postupy a technologie. Vyrábíme převážně z vlastního ovoce a ovoce pěstitelů v blízkém okolí. Preferujeme regionální spolupráci a místní dodavatele.

V roce 2019 byla uvedena do provozu pěstitelská pálenice a od roku 2021 máme i koncesi na výrobu ovocných destilátů. Naší prioritou je kvalita před kvantitou, vyrábíme limitované série. Každá edice má jedinečnou chuť, neboť se v ní zrcadlí chuť a vůně ovoce, ze kterého byla vyrobena.

V roce 2022 byla vydána první série ovocných destilátů pod značkou Karl LIQ Distillery. 

Jak již moje označení napovídá, jsme opravdu mikro lihovar, kde pracujeme v rámci rodiny a naše produkce je ve velmi malých šaržích o počtech stovek kusů lahví z jedné edice. A protože jsme tak drobní, můžeme si dovolit svým produktům věnovat opravdovou péči. Každé vstupní ovoce nám prochází rukama, většinou jsme i při jeho sklizni. Každou výrobu pečlivě ochutnáváme a hlídáme její zralost, aby se k zákazníkům dostala v ten správný okamžik.

Ač se to mnohým nezdá, výroba ovocných destilátů poctivou cestou je opravdová alchymie a zabere velké množství času. Na výrobu našich produktů používáme pouze destiláty, které si sami vyrobíme, žádný líh nenakupujeme. Naše výroba se odvíjí od ovoce, které jsme schopni zajistit, a proto se někdy stane, že do prodeje jde pouze pár desítek lahví, protože se urodilo pouze malé množství ovoce. V naší nabídce můžete najít speciality jako je například třešňovice s podílem třešně ptačí. Třešeň ptačí je natolik specifické a vzácné ovoce, že v roce 2022 se nám podařilo vyrobit pouze 45 litrů, do prodeje se tady dostalo pouze 88 lahví.

Srdcem palírny je jednokotlová destilační kolona tvořena 300l měděným kotlem s nerezovým obalem, destilační 3-patrovou kolonou, deflegmátorem a chladičem. Zařízení jsme doplnili o na zakázku vyrobený měděný katalyzátor, který zajišťuje maximální čistotu výsledného destilátu. Kolona umožňuje destilatérovi otevíráním a zavíráním jednotlivých pater ovlivňovat charakter výsledného destilátu.

Vyrobené destiláty putují do nerezových nádrží, kde zrají. Destilát zráním zjemní a zakulatí se jeho chuť a plně rozvine aroma. Doba zrání je dána druhem vstupního ovoce a je pečlivě hlídána senzorickou kontrolou destilatérem. Teprve pak putuje do lahví a do prodeje.

Od roku 2019 jsme vysadili na 2,5 hektarech celkem 1380 stromů slivoní různých odrůd. Sady jsou rozprostřeny v okolí obce Nemochovice, na pozemcích převážně s jižním sklonem, aby mělo ovoce dostatek slunečních paprsků, a tvoří základ naší produkce. Postupně vysazujeme další druhy bylin a ovoce pro výrobu speciálních destilátů. V malých sériích vyrábíme i kvalitní likéry a maceráty. V sadech praktikujeme postupy příznivé životnímu prostředí.